Kiedy tramwaj ma pierwszeństwo?

 

Kiedy tramwaj ma pierwszeństwo

Skrzyżowania z tramwajami często sprawiają problemy, zwłaszcza osobom, które przygotowują się do teoretycznego egzaminu na prawo jazdy. Co więcej – nawet doświadczeni kierowcy, którzy naukę w szkole jazdy mają dawno za sobą, nie zawsze wiedzą, kto komu powinien ustąpić pierwszeństwa. Sprawdźmy, w jakich sytuacjach to pojazd szynowy ma pierwszeństwo, a kiedy powinien go ustąpić.

Pierwszeństwo pojazdu szynowego

Skrzyżowania równorzędne

Na skrzyżowaniach równorzędnych pojazd szynowy ma zawsze bezwzględne pierwszeństwo przed innymi pojazdami – bez względu na to, z której strony nadjeżdża.

Skrzyżowania ze znakami drogowymi

Kierujący pojazdem szynowym, tak jak wszyscy uczestnicy ruchu, musi stosować się do znaków. Jeśli tramwaj jedzie drogą podporządkowaną, musi ustąpić pierwszeństwa pojazdom, które jadą drogą z pierwszeństwem przejazdu. Analogicznie - samochód, który znajduje się na drodze podporządkowanej, ustępuje pierwszeństwa tramwajowi jadącemu drogą z pierwszeństwem.

Jeżeli tramwaj i samochód znajdują się na drodze, która oznaczona jest znakiem D-1 (droga z pierwszeństwem przejazdu), to, niezależnie od tego, z której strony nadjeżdża, pierwszeństwo ma tramwaj.

Skrzyżowania z sygnalizacją świetlną

Tak samo, jak do znaków drogowych, kierujący tramwajem musi stosować się do znaków świetlnych. Pojazd szynowy nie może wjechać za sygnalizator z czerwonym światłem, a więc ustępuje pierwszeństwa innym pojazdom, które mają zielone światło. Jeżeli natomiast i tramwaj, i samochód mają zielone światło, to tramwaj, który jedzie na wprost, ma zawsze pierwszeństwo przed skręcającym samochodem.

Tramwaj na rondzie

Rondo jest szczególnym rodzajem skrzyżowania. Warto zapamiętać, że tramwaj zjeżdżający z ronda ma zawsze pierwszeństwo – bez względu na to, czy jest to rondo oznaczone wyłącznie znakiem C-12 (ruch okrężny), czy znakami C-12 i A-7 (ustąp pierwszeństwa przejazdu).

W przypadku ronda bez oznaczenia o pierwszeństwie przejazdu tramwaj ma również pierwszeństwo, wjeżdżając na skrzyżowanie o ruchu okrężnym. Jeśli natomiast przed rondem ustawiony jest znak A-7, wówczas kierujący pojazdem szynowym musi zastosować się do tego znaku - oznacza to, że ustępuje pierwszeństwa samochodom, które poruszają się już po rondzie.

 

 

Nie czekaj,
Zapisz się już Dziś!

Tel. 500 - 163 - 883

biuro@warszawskajazda.pl

Formularz

Liczby do weryfikacjiLiczby do weryfikacjiLiczby do weryfikacjiLiczby do weryfikacjiLiczby do weryfikacji
Wiadomość

WARSZAWSKA JAZDA

Szkoła Podstawowa Nr 279

ul. Cyrklowa 1

04-044 Warszawa

Advertisement