Kiedy wyprzedzanie jest zabronione?

Wyprzedzanie, czyli przejeżdżanie (przechodzenie) obok pojazdu lub uczestnika ruchu, który porusza się w tym samym kierunku, jest jednym z najtrudniejszych i najniebezpieczniejszych manewrów w ruchu drogowym. Podczas wyprzedzania kierowca powinien zachować szczególną ostrożność. Jeśli nie czujemy się zbyt pewnie na wykonanie tego rodzaju manerwu, zawsze warto skorzystać z dodatkowych jazd doszkalających.

Zgodnie z Prawem o ruchu drogowym, przed rozpoczęciem wyprzedzania kierujący pojazdem zobowiązany jest upewnić się:

 • czy ma odpowiednią widoczność i dostateczne miejsce do wyprzedzania bez utrudnienia komukolwiek ruchu,
 • czy kierujący, jadący za nim, nie rozpoczął wyprzedzania,
 • czy kierujący, jadący przed nim na tym samym pasie ruchu, nie zasygnalizował zamiaru wyprzedzania innego pojazdu, zmiany kierunku jazdy lub zmiany pasa ruchu.

W jakich sytuacjach nie wolno wyprzedzać?

Znaki drogowe

Na niektórych drogach o ograniczeniach w wyprzedzaniu wszystkich lub tylko niektórych pojazdów mówią znaki drogowe – znaki zakazu B-25 (Zakaz wyprzedzania) i B-26 (Zakaz wyprzedzania przez samochody ciężarowe).

Wyprzedzanie z prawej strony

Wykonując manewr wyprzedzania, należy przejeżdżać z lewej strony wyprzedzanego uczestnika ruchu. Wyprzedzanie z prawej strony jest dopuszczalne jedynie w trzech sytuacjach:

 • gdy wyprzedzany uczestnik ruchu sygnalizuje zamiar skrętu w lewo,
 • podczas wyprzedzania pojazdu szynowego,
 • gdy uczestnik ruchu, którego chcemy wyprzedzić porusza się po jezdni jednokierunkowej z wyznaczonymi pasami ruchu; w obszarze zabudowanym po jezdni dwukierunkowej, która posiada co najmniej dwa pasy ruchu do jazdy w tym samym kierunku; poza obszarem zabudowanym po jezdni dwukierunkowej, która posiada co najmniej trzy pasy ruchu do jazdy w tym samym kierunku.

Zabronione jest wyprzedzanie pojazdu silnikowego

 • Przy dojeżdżaniu do wierzchołka wzniesienia – z wyjątkiem jezdni jednokierunkowej oraz dwukierunkowej na odcinku z wyznaczonymi pasami ruchu, pod warunkiem, że kierujący pojazdem nie wjeżdża na część jezdni, która przeznaczona jest do ruchu w kierunku przeciwnym, w miejscu, gdzie jest to zabronione znakami na jezdni.
 • Na zakręcie oznaczonym znakami ostrzegawczymi – z wyjątkiem jezdni jednokierunkowej oraz dwukierunkowej na odcinku z wyznaczonymi pasami ruchu, pod warunkiem, że kierujący pojazdem nie wjeżdża na część jezdni, która przeznaczona jest do ruchu w kierunku przeciwnym, w miejscu, gdzie jest to zabronione znakami na jezdni.
 • Na skrzyżowaniu – z wyjątkiem skrzyżowania o ruchu okrężnym lub na którym ruch jest kierowany. Dopuszczalne jest wyprzedzanie na skrzyżowaniu, jeżeli pojazd sygnalizuje skręcenie, pod warunkiem, że kierujący nie wjeżdża na część jezdni przeznaczoną do ruchu w kierunku przeciwnym.

Kiedy jeszcze nie można wyprzedzać?

 • Na obszarze zabudowanym nie wolno wyprzedzać pojazdu uprzywilejowanego.
 • Na przejściach dla pieszych i przejazdach dla rowerzystów oraz bezpośrednio przed nimi, z wyjątkiem przejść i przejazdów, na których ruchu jest kierowany.
 • Na przejazdach kolejowych i tramwajowych i bezpośrednio przed nimi.

 

 

Nie czekaj,
Zapisz się już Dziś!

Tel. 500 - 163 - 883

biuro@warszawskajazda.pl

Formularz

Liczby do weryfikacjiLiczby do weryfikacjiLiczby do weryfikacjiLiczby do weryfikacjiLiczby do weryfikacji
Wiadomość

WARSZAWSKA JAZDA

Szkoła Podstawowa Nr 279

ul. Cyrklowa 1

04-044 Warszawa

Advertisement