<-  Powrót do listy artykułów

 

Dlaczego samochody nauki jazdy mają oznaczenie „L”?

Niebieska, kwadratowa tabliczka z białą obwódką i z białą literą L w środku. Widząc taki znak na samochodzie, od razu wiemy, że jest to nauka jazdy. Na pewno każdy z nas zastanawiał się kiedyś, dlaczego jest to „L”. Artykuł 55 ust. 1 Kodeksu drogowego mówi, że pojazdy przeznaczone do nauki jazdy lub do przeprowadzania egzaminu państwowego muszą mieć właśnie taką tablicę, ale nie precyzuje dlaczego. Z kolei w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 22 lipca 2002 r. w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów znajdziemy szczegółowe informacje na temat wymiarów, jakie ma tablica „L” na samochodzie. To dlaczego właściwie nauka jazdy ma znak „L”?

Tabliczka „L” - skąd się wzięła?

Wydaje się, że logicznym znakiem dla pojazdów przeznaczonych do nauki jazdy jest litera N - Nauka jazdy. Skąd i dlaczego mamy L-ki? Tabliczka z popularną L-ką pochodzi z Wielkiej Brytanii (L to pierwsza litera słowa learner, czyli osoby, która się uczy), chociaż tam jest to czerwona litera na białym tle. Co ciekawe, specjalny znak dla pojazdów przeznaczonych do nauki jazdy, został wprowadzony już w 1935 roku. Dzisiaj znak „L”, pojawiający się w różnych wersjach kolorystycznych, mają pojazdy nauki jazdy nie tylko w Wielkiej Brytanii, ale m.in. w Polsce Australii, Hiszpanii, Szwecji czy Belgii.

A jak jest w innych krajach?

Warto wiedzieć, że nie wszędzie pojazdy do nauki jazdy mają znak „L”. Na przykład w Szwecji stosowana jest tabliczka zielona tabliczka z białym napisem Övningskör, a w Niemczech - czerwona tabliczka z napisem Fahrschule. Co ciekawe, w Czechach popularna L-ka coraz częściej zastępowana jest napisem Autoškola.

Nie czekaj,
Zapisz się już Dziś!

Tel. [tel.]

Formularz

Liczby do weryfikacjiLiczby do weryfikacjiLiczby do weryfikacjiLiczby do weryfikacjiLiczby do weryfikacji
Wiadomość

WARSZAWSKA JAZDA

Szkoła Podstawowa Nr 279

ul. Cyrklowa 1

04-044 Warszawa