<-  Powrót do listy artykułów

 

Jak przebiega kurs na prawo jazdy?

Zastanawiasz się jak wygląda kurs na prawo jazdy? Jesteś ciekaw jak długo trwa nauka i ile kosztuje szkolenie? Przed Tobą ważny wybór ośrodka szkoleniowego i zastanawiasz się, na co zwrócić uwagę? Przedstawiamy krótki przewodnik, dzięki któremu dowiesz się wszystkiego na temat kursów i szkoleń przygotowujących do egzaminu na prawo jazdy kat. B.

Szkoły nauki jazdy

Samochód podczas kursu na prawo jazdy

Każdy, kto chce odbyć kurs kat. B, może wybrać dowolny ośrodek szkolenia kierowców. Nie obowiązuje tu rejonizacja, a szkolenie można odbyć w dowolnym mieście w Polsce – wszędzie przebiegają tak samo. Ważne, aby ośrodek był legalny, (co potwierdza numer nadany przez starostwo powiatowe). Wybierając szkołę, warto zwrócić uwagę na to, jakimi samochodami dysponuje, w jakim stanie jest plac manewrowy służący do ćwiczeń praktycznych i jakie warunki panują wewnątrz (spędzisz tu trochę czasu podczas szkoleń teoretycznych, warto aby sala spełniała odpowiednie normy). Aby rozpocząć kurs będziesz potrzebować także orzeczenia od lekarza, który ma uprawnienia do badania kierowców, zdjęcia oraz wyrobionego numeru PKK (profil kandydata na kierowcę).

Ile kosztuje kurs na prawo jazdy kat. B?

Jak wygląda cennik jazd w Warszawie? Ceny są różne w zależności od ośrodka szkoleniowego. Cena zależy najczęściej od tego czy szkoła nauki jazdy oferuje materiały pomocnicze, czy zapewnia badania lekarskie oraz od tego ile osób korzysta z jej usług (duże ośrodki mają dużą „moc przerobową”, dlatego ceny mogą być nieco niższe). W szkole Warszawska Jazda kurs podstawowy kat. B można odbyć już za 1250 zł z podręcznikami i egzaminami wewnętrznymi gratis. Cena jazd doszkalających to 40zł/h (po wykupieniu pakietu kilku godzin, to o kilka złotych mniej!).

Jak przebiega kurs teoretyczny i praktyczny?

Kurs przygotowujący do państwowego egzaminu na prawo jazdy kat. B obejmuje dwa bloki – teoretyczny i praktyczny. Na szkolenie teoretyczne składa się 30 godzin lekcyjnych, zaś praktyka obejmuje 30 godzin zegarowych za kierownicą. Zajęcia praktyczne można rozpocząć dopiero po ukończeniu teorii. Jak przebiega kurs teoretyczny? W większości szkół wygląda podobnie. Instruktor prowadzi wykłady, podczas których omawia wszystkie istotne zagadnienia, zasady obowiązujące w ruchu drogowym, pierwszą pomoc itp. Wiele szkół (w tym także Warszawska Jazda) zapewnia materiały pomocnicze i podręczniki, z których korzystasz podczas nauki.

Jazdy z instruktorem rozpoczyna się po ukończeniu szkolenia z teorii. Przebieg części praktycznej kursu na prawo jazdy kat. B uwzględnia jazdę na placu manewrowym oraz w mieście. Kurs kończy się egzaminem wewnętrznym. Jego pozytywne ukończenie umożliwia złożenie dokumentów w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego i oczekiwanie na termin egzaminu państwowego. Możliwe jest odbycie jazd doszkalających nim przystąpi się do egzaminu.

Jak długo trwa kurs?

To jak długo będzie trwało szkolenie, tak naprawdę zależy od samego kursanta. Zazwyczaj kurs trwa około 1,5 miesiąca, ale czas trwania jest zależny od tego czy szkolenie przebiega normalnym trybem czy jest to kurs weekendowy oraz od tego jak kursant rozplanuje sobie jazdy w ramach części praktycznej. W większości ośrodków wygląda to podobnie - jazdy z instruktorem trwają około 2 godzin dziennie, co daje 15 dni kursu praktycznego. 

Nie czekaj,
Zapisz się już Dziś!

Tel. [tel.]

Formularz

Liczby do weryfikacjiLiczby do weryfikacjiLiczby do weryfikacjiLiczby do weryfikacjiLiczby do weryfikacji
Wiadomość

WARSZAWSKA JAZDA

Szkoła Podstawowa Nr 279

ul. Cyrklowa 1

04-044 Warszawa