<-  Powrót do listy artykułów

 

Technika jazdy samochodem a awaryjność samochodu | warszawskajazda.pl

Pęknięty cylinder, wygięty amortyzator, czy zerwana miska olejowa. Awarie samochodu to zmora niemal każdego kierowcy. Konieczność wymiany poszczególnych części wiąże się z bardzo kłopotliwym unieruchomieniem auta nawet na kilka tygodni. Brak możliwości jazdy samochodem po Warszawie to dla kierowców prawdziwa udręka.

 

Nawet, jeśli zdecydujemy się na zakup tańszych, nieoryginalnych części, koszty naprawy zaczynają się od kwot z dwoma zerami. W przypadku najdroższych samochodów, ich właściciele muszą liczyć się z nawet czterocyfrową sumą widniejącą na rachunku wystawionym przez mechanika samochodowego. Warto również pamiętać, że taki rachunek np. w warszawskim warsztacie może być jeszcze wyższy. Choć dla wielu kierowców zabrzmi to zaskakująco, jazdy doszkalające pomogłyby uniknąć tego rodzaju nieprzyjemności. Ale o tym za chwilę.

 

Wielu kierowców, godzinami potrafi spierać się z innymi o to, która marka samochodu jest najmniej awaryjna. Właściciele niemieckich maszyn nigdy nie zgodzą się na to, że samochody japońskie są wyższej jakości i odwrotnie. Niektórzy czytelnicy również wzruszą ramionami, że problem awarii i niewłaściwej techniki jazdy praktycznie ich nie dotyczy, bo przecież mają drogi, a co za tym idzie - trwały samochód.

 

Z tym stwierdzeniem trudno się zgodzić. Oczywiście, jakość materiałów użytych do produkcji samochodów wybranych producentów różni się między sobą. Okazuje się jednak, że nie ma to zbytniego wpływu na awaryjność aut. W opiniach wielu ekspertów powtarza się teza, że na częstotliwość występowania usterek największy wpływ ma technika jazdy kierowcy, innymi słowy mówiąc, sposób w jaki jeździ.

 

Wielu  kierowcom trudno zrozumieć, że ich technika jazdy po zatłoczonych, warszawskich ulicach, nie jest idealna. Jeżeli uważasz, że Twój samochód za często odwiedza warsztat samochodowy, może warto zastanowić się nad skorzystaniem z profesjonalnych kursów doszkalających jazdę? Wskazówki doświadczonych kierowców na pewno wpłyną korzystanie na stan auta oraz na stan na Twoim koncie bankowym.

 

Teraz, spróbujmy odłożyć emocje na bok i chłodnym okiem spojrzeć na konkretne przykłady dotyczącego tego, że  „jazda jeździe nierówna”.

 

Złe nawyki za kółkiem

Konia z rzędem temu, kto nigdy nie wciskał pedału gazu „do dechy” zaraz po przekręceniu kluczyka w stacyjce. Kto nie prowadził z ręką na drążku skrzyni biegów. Kto nie hamował wyłącznie przy użyciu pedału hamulca. Kto nie jeździł na rezerwie paliwa. Kto nie zdejmował nogi ze sprzęgła natychmiast po zmianie biegu albo bezmyślnie nie wciskał go stojąc na światłach. Kto nie przejeżdżał przez głębokie kałuże na Marszałkowskiej w Warszawie ze znaczną prędkością. Kto nie wyłączał silnika natychmiast po zakończeniu długiej przejażdżki. Wszyscy kierowcy częściej lub rzadziej popełniają te grzechy, ale mało który z nich zdaje sobie sprawę, jak niewłaściwa technika jazdy wpływa na awaryjność auta.

 

Nienagrzany silnik, do którego tłoczymy zbyt dużą ilość paliwa, nie tylko szybciej się zużywa, ale może odpłacić nam także np. natychmiastowym pęknięciem cylindrów. Hamowanie przy użyciu wyłącznie pedału hamulca, bez korzystania z tzw. hamowania silnikiem, to szybsze ścieranie się klocków i tarcz hamulcowych.  Zassanie wody, która jest nieściśliwa, do silnika skutkuje zniszczeniem cylindrów. Takich przykładów niewłaściwej eksploatacji auta można mnożyć.

Doskonalić swoje umiejętności

Nic dziwnego, że nie każdy kierowca o nich wie. Takiej wiedzy praktycznie nie przekazuje się na kursach prawa jazdy, a nawet jeśli, mało który adept zwraca wówczas na to uwagę. Należy uświadomić sobie, że technikę jazdy należy stale doskonalić i nie ma to nic wspólnego ze stażem spędzonym za kierownicą. Technika jazdy to coś, czego tak naprawdę należy się uczyć przez całe życie.

 

Właśnie dlatego, zarówno weterani, jak i świeżo upieczeni kierowcy powinni zastanowić się nad kursami doszkalającymi. Mieszkańców warszawskiej dzielnicy Praga Południe, serdecznie zachęcamy do skorzystania z oferty szkoły warszawskajazda.pl Tego rodzaju kursy mają na celu nie „na nowo” nauczyć jeździć, ale udoskonalić już posiadane umiejętności. Uświadomić kierowcom błędy, które bezmyślnie popełniają. Oprócz poprawy bezpieczeństwa i bardziej ekonomicznej jazdy, wpływ na awaryjność auta to kolejny powód, dla którego już dziś warto poszukać w kalendarzu miejsca na kurs doszkalania techniki jazdy w Warszawie.

Nie czekaj,
Zapisz się już Dziś!

Tel. [tel.]

Formularz

Liczby do weryfikacjiLiczby do weryfikacjiLiczby do weryfikacjiLiczby do weryfikacjiLiczby do weryfikacji
Wiadomość

WARSZAWSKA JAZDA

Szkoła Podstawowa Nr 279

ul. Cyrklowa 1

04-044 Warszawa