<-  Powrót do listy artykułów

 

Technika jazdy na egzaminie – zmiany w przepisach

Technika jazdy samochodemWedług nowych przepisów obowiązujących od 1 stycznia 2015 roku, podczas egzaminów na prawo jazdy pod uwagę, poza praktycznym przygotowaniem kursanta, brana jest również odpowiednia technika jazdy samochodem. Egzaminatorzy we wszystkich ośrodkach (w Warszawie i całej Polsce) oceniają płynność i dynamikę jazdy. Natomiast od 2016 roku każdy świeżo upieczony kierowca otrzyma tymczasowe prawo jazdy, a swoje umiejętności będzie musiał potwierdzić na dodatkowym kursie z techniki jazdy. Zmiany mają na celu przede wszystkim doskonalenie umiejętności kierowania i ekonomicznej jazdy.

Ekologiczna i ekonomiczna jazda

Nowe przepisy, które obowiązują od kilku miesięcy wymagają od zdającego egzamin umiejętności eko-jazdy samochodem. Technika ekologicznej i ekonomicznej jazdy to trudna do zweryfikowania umiejętność, niemniej jednak stworzono kryteria, według których egzaminatorzy sprawdzą czy osoba siadająca za kierownicą samochodu będzie potrafiła bezpiecznie i płynnie poruszać się w ruchu drogowym. Przyswojenie techniki ecodrivingu egzaminatorzy będą sprawdzać głównie w oparciu o odpowiednią zmianę biegów, umiejętne korzystanie z obrotomierza oraz hamowanie silnikiem.

W 2016 roku z zielonym listkiem

Każdy początkujący kierowca będzie zobligowany do odbycia dodatkowego kursu z techniki jazdy.Przed nami dodatkowe zmiany. Z początkiem 2016 roku, każdy, kto otrzyma prawo jazdy, zobowiązany będzie do umieszczenia w widocznym miejscu w aucie naklejki z zielonym listkiem, która oznacza początkującego kierowcę. Taka osoba będzie miała również od 4 do 8 miesięcy na zdanie dodatkowego testu teoretycznego oraz odbycia dwugodzinnego kursu praktycznego, które zweryfikują wiedzę i umiejętności w zakresie techniki jazdy samochodem. Kurs będzie dodatkowo płatny.

Jak doskonalić technikę jazdy?

Zmiany w przepisach jak zwykle budzą sporo kontrowersji, ale nie ulega wątpliwości, że odpowiednia technika jazdy opanowana na kursie, przyda się podczas użytkowania auta na co dzień. Dodatkowe szkolenie i doskonalenie techniki z pewnością przyczynią się do kształtowania prawidłowych zachowań na drogach. O czym należy pamiętać, gdy chcemy „doszlifować” technikę jazdy oraz poruszać się zgodnie z wytycznymi ecodrivingu na co dzień?

  1. Przyspieszaj dynamicznie, płynnie wciskając pedał gazu, (jeśli warunki pozwalają – do ¾).
  2. Unikaj gwałtownego ruszania i przyspieszeń, zmieniając biegi obserwuj obrotomierz.
  3. Utrzymuj odpowiedni odstęp od pojazdu przed Toba – to sprawi, że nie będziesz musiał gwałtownie hamować.
  4. Unikaj jazdy na tzw. luzie.
  5. Zadbaj o stan auta - o aerodynamikę, stan ciśnienia w oponach, amortyzatory itp.

Jazdy doszkalające

Sposobem na doskonalenie techniki jazdy, jest również skorzystanie z dodatkowych jazd doszkalających przed egzaminem. W szkole Warszawska Jazda dajemy możliwość odbycia dodatkowych jazd własnym samochodem. Kursant jeździ wówczas po Warszawie z doświadczonym instruktorem, poznaje bliżej możliwości swoich czterech kółek i doskonali technikę. Jeśli jesteś z Warszawy lub okolic, zapoznaj się z ofertą jazd doszkalających i kursów w szkole Warszawska Jazda.

Nie czekaj,
Zapisz się już Dziś!

Tel. [tel.]

Formularz

Liczby do weryfikacjiLiczby do weryfikacjiLiczby do weryfikacjiLiczby do weryfikacjiLiczby do weryfikacji
Wiadomość

WARSZAWSKA JAZDA

Szkoła Podstawowa Nr 279

ul. Cyrklowa 1

04-044 Warszawa